Próba złota
To, czy biżuteria złota, będzie służyć Wam kilka lat, czy całe życie, zależy w dużej mierze od próby złota, z którego jest wykonana.
Badanie i cechowanie wyrobów przeprowadzane jest przez organy administracji probierczej. Cecha probiercza jest znakiem urzędowym, potwierdzającym wykonanie przez urząd probierczy badań określających zawartość metalu szlachetnego w wyrobie, informującym o wynikach tych badań.
Państwo mocą ustanowionego prawa gwarantuje rzetelność przeprowadzanych badań określających próbę oraz prawidłowość oznaczenia przedmiotów z metali szlachetnych cechami probierczymi. Zgodnie z przepisami, każdy wyrób ze złota powyżej 1 grama musi posiadać polskie cechy probiercze. To samo tyczy się wyrobów ze srebra powyżej 5 gram.
Złoto wysokiej próby jest cenione przez koneserów złotej biżuterii i miłośników luksusu, ale nie jest najlepszym materiałem na biżuterię. Powód jest prosty – im wyższa próba, tym złoto bardziej miękkie i mniej trwałe. Do zakupu wyrobów złotniczych wysokiej próby nie zachęca też cena – biżuteria wykonana z 18-karatowego złota (próba 750) jest wyraźnie droższa od tej wykonanej ze złota próby 585 (14 ct). Nie polecamy również zakupu biżuterii wykonanej z 8-karatowego złota (próba 333). Wyroby te mogą ciemnieć, zmieniać kolor na bardziej miedziany oraz są bardziej narażone na uszkodzenia mechanicznie (pęknięcia i złamania). Mimo atrakcyjnej ceny jakość wyrobu jest wyraźnie niższa niż ze złota próby 585