Kolory złota    

Białe złoto – jest to termin handlowy. W rzeczywistości białe złoto uzyskuje się przez dodanie do złota żółtego odpowiednich domieszek – srebra i palladu. Barwa białego złota zazwyczaj jest szara, z lekkim, żółtawym połyskiem. Rodowanie (pokrywanie złota rodem) sprawia, że białe złoto uzyskuje barwę zbliżoną do bieli. Takie złoto próby 585 nie matowieje i nie czernieje. Rod jednak po pewnym czasie ściera się. Ponowne rodowanie wymaga oddania obrączek w ręce fachowca.
     Czerwone / różowe złoto – to złoto z domieszką miedzi i cynku. Dzięki dodatkowi innych metali, jest twardsze i trwalsze. Różowo – czerwony kolor dobrze komponuje się z białym i żółtym złotem, dlatego jubilerzy często łączą te trzy kolory złota, osiągając ciekawe i oryginalne efekty.
     Żółte złoto – Zaczęto je wydobywać i wytwarzać jeszcze przed nasza erą. Czyste złoto jest metalem miękkim, dlatego właśnie, w jubilerstwie, dodaje się do niego różne domieszki (cynk, nikiel, miedź), które sprawiają, że staje się twardsze i bardziej wygładzone.