Jak dbać o biżuterię    

Biżuteria jest artystyczną formą ozdoby ciała i stroju. Często wykonywana jest w misterny sposób z delikatnych metali i kamieni szlachetnych. Co za tym idzie wymaga szczególnego traktowania.
     Pamiętać należy o tym by obchodzić się z biżuterią we właściwy sposób. Należy szczególnie uważać na nią przy pracach domowych. W takim wypadku najlepiej na ten czas zdjąć ją i położyć w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu nie narazimy biżuterii na zgniecenia, zarysowania, ukruszenia czyli uszkodzenia mechaniczne.
     Należy pamiętać także o tym, iż biżuteria często ozdabiana jest kamieniami szlachetnymi. Są one synonimem piękna, ale także delikatności. Bywają  narażone na wypadanie oraz zahaczenia. Kamienie jak i metale szlachetne są także wrażliwe na działanie niektórych detergentów. Należy unikać kontaktu biżuterii z perfumami czy dezodorantami co może prowadzić do niepożądanych reakcji chemicznych.
     Pamiętać należy także o tym, że noszenie dużej ilości biżuterii obok siebie prowadzi do jej zarysowania. Bezwzględnie ściągać biżuterię pustą (tzw. dmuchaną) przed snem. W przeciwnym rawzględnie należy zie może ona ulec deformacji lub całkowitemu uszkodzeniu.
     Biżuterię warto co jakiś czas odświeżyć. Najlepiej zrobić to w specjalnie do tego celu przeznaczonych środkach. Po tym zabiegu należy biżuterię osuszyć delikatną ściereczką i w razie potrzeby wypolerować.
     Ważnym elementem, który wpłynie pozytywnie na wygląd naszej biżuterii jest sposób jej przechowywania. Do tego celu najlepiej wybrać specjalne kuferki lub pudełka wyściełane delikatną tkaniną.